Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de despagubire casa nationalizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de despagubire casa nationalizata

Buna seara!
As vrea sa stiu ,daca unui proprietar, caruia i-a fost respins dreptul de restituire a imobilului in natura, are dreptul la despagubiri? Multumesc!
Daca are dreptul la despagubire normal ca va fi despagubit conform legii.
In legea despagubirilor scrie ca persoana indreptatita este cea careia i-a fost aprobata despagubirea in natura, iar tatalui meu i-a fost respins acest drept.Am depus la Primarie si Prefectura acte pentru despagubire, dar nu am pri,it nici un raspuns.
Mai precis: cand ati primit raspuns ca nu se poate retroceda imobilul ?Trebuia sa actionati in instanta nu sa solicitati despagubiri primariei si prefecturii.Asa nu rezolvati nimic.
In 2006 am primit sentinta civila de la Inalta Curte De Casatie si Justitie, privind repingerea restituirii imobilului in natura. Deci actionez in instanta.Va multumesc!
E tarziu pentru a actiona in instanta.