avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Persoana fara venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Persoana fara venit

ma numes S.A. sunt inginer si am 40 de ani ! in anul 2014, in luna octombrie, tatal meu , pensionar din 2003, in virsta de 63 de ani a decedat. Mama mea in virsta de 59 de ani, este casnica si befeficiaza incepind cu 01.11.2014 de pensie de urmas ! ce se va intimpla dupa ce vor trece 6 luni ( perioada cit se asigura pensia de urmas) ? poate sa mai beneficieze de vreun venit? poate sa beneficieze de ajutor de somaj pina la indeplinirea virstei de pensionare? poate sa beneficieze de ajutorul minim garantat ? Mentionez ca mama mea a lucrat o perioada de cca 10 ani ca femeie de serviciu la o gradinita cu jumatate de norma ! nu mai munceste din anul 1993 ! va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:35, 13 Ianuarie 2015
1. - Spuneti luna si anul nasterii mamei dvs. si va spun daca si cand poate beneficia de pensie proprie.
- La acea data va putea opta pentru pensia proprie sau pentru pensia de urmas (care este mai favorabila).

2. De indemnizatie de somaj nu poate beneficia decat daca este salariata si este concediata iar in ultimele 24 de luni are 12 luni stagiu de cotizare la somaj (iar dvs. spuneti ca mama nu mai lucreaza din 1993).
mama s-a nascut pe data de 04.04.1956
1. Varsta standard de pensionare pentru mama dvs. este de 60 de ani si 5 luni.

2. Pentru ca nu are indeplinit stagiul minim de cotizare la pensie de 15 ani nu poate benficia de pensie proprie.

3. Ca urmare i se aplica urmatoarea prevedere din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

4. - Pe data de 4 septembrie 2016 (cand implineste 60 de ani si 5 luni) poate depune cererea pentru pensie de urmas.
- Cand merge la Casa de Pensii sa aiba si o copie dupa decizia de cand a primit pensie de urmas pe cele 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie urmas copoeru copoeru in urma decesului pensionarului sotia are dreptul la pensie de urmas? are vechime in munca 17ani ,varsta 56 si 6 copii.am vazut la tv ca se considera 2 ani pt ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor ContSters256457 ContSters256457 tatal decedat mama nascuta 21/09/1953 cand poate sa depuna dosarul pentru pensia de urmas ? (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor marinica73 marinica73 Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea problema, doresc sa stiu daca soacra mea in varsta de 56 de ani poate beneficia de pensie de urmas in urma decesului ... (vezi toată discuția)