Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat fara concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat fara concurs

Buna ziua,

ma intereseaza daca se poate contesta un post, care a fost ocupat fara a se fi dat concurs. Noul angajat a ocupat un post devenit liber in urma pensionarii altui coleg, dar acesta avand experienta si un grad mai mare de incadrare (dobandit prin vechime). Este vorba despre un post de actor, deci bugetar.

Multumesc!
Se poate contesta ocuparea acelui post fara a se fi organizat examen/concurs.