Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la o zi libera platita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la o zi libera platita

Daca un angajat divorteaza si este chemat la tribunal, are dreptul la o zi libera platita?
Va multumesc.
Nu. Nu există prevedere legală care să reglementeze dreptul unei persoane de a obține o zi liberă plătită dacă este citată să se prezinte în instanță, în dosarul în care are calitatea de reclamant sau de pârât.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
El poate fi invoit pentru acea zi . Invoirea poate fi cu sau fara plata.