Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda ISCTR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda ISCTR

Buna ziua,

Cum contest o amenda, primita la un control efectuat in trafic de catre ISCTR, pentru nestocarea la sediul operatorului de transport a datelor din cartela tahografica a soferului. Mentionez ca nu s-a efectuat control la sediul societatii, iar cursa are ca lungime sub 50 km.

Va multumesc,
Maria
Formulati contestatie,vedeti daca in cuprinsul procesului verbal sunt elemente care pot atrage nulitatea absoluta a acestuia sau incercati sa prezentati in cuprinsul pv o situatie contrara de fapt celei retinute sau prezentati argumente din care sa rezulte ca nu ati savarsit fapta contraventionala retinuta.Consultati un avocat dupa cum vedeti este destul de complicat.
Va multumesc,
Maria
In baza la ce prevederi legale a fost intocmita amenda?