Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda isctr
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda isctr

buna seara. pot fi amendat de isctr pt contraventii savarsite cu 6 luni in urma ??? mentionez ca nu am fost oprit si controlat in trafic,controlul a fost efectuat la societate,cardul tahograf a fost descarcat saptamanal,si am platit pt 8 abateri o suma de 1080 de euro in franta,in urma unui control efectuat la 9 zile dupa savarsirea abaterilor. care e articolul care spune ca nu pot fi amendat de doua ori pt aceleasi abateri ?? multumesc
Formulati plangere contraventionala. in ceea ce priveste dupla sanctionare , exista un principiu de drept referitor la acest subiect, anume Ne bis in idem
Articolul 4 al Protocolului 7 al Convenţiei consacră „dreptul de a nu fi judecat sau pedepsit de două ori”, cunoscut sub denumirea tradiţională de „ne bis in idem”: „Nimeni nu poate fi urmărit sau pedepsit penal de către jurisdicţiile aceluiaşi Stat pentru săvârşirea infracţiunii pentru care a fost deja achitat sau condamnat printr-o hotărâre definitivă conform legii şi procedurii penale ale acestui Stat. (…)”
Chiar daca in text se mentioneaza cuvantul penal, principiul este aplicabil si in dreptul contraventional