Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am o problema cu un avocat din America
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am o problema cu un avocat din America

Salut,
Am fost platit de o persoana din Israel sa ii fac un site.
Mi-a platit 900$ ,am inceput site-ul si nu l-am putut termina,
Acuma el m-a dat in judecata prin indermediul siteului www.arentfox.com.
Un avocat de la firma asta de avocatura din america mi-a trimis mail cum sa ii dau banii in 48 de ore sau ma da in judecata.
Este posibil asa ceva?
Probabil ca vor sa faca dovada prin orice mijloace cum ca au incercat amiabil sa rezolve problema. Dar dvs. de ce nu i-ati terminat siteul? Faceti un efort poate il multumiti si ramaneti cu banii. Ati incheiat acte pe cei 900$? Pe de alta parte amenintarile pe maill or fii si un soi de intimidare sa-si recupereze omul banii. Pana la urma doar nu o sa va judecati pe maill, o sa primiti acasa chemarea in judecata si o sa va prezentati in instanta. Eventual faceti un apel si o mai lalaiti pana ce strangeti banii. Acuma nu se poate sa luati banii omului munciti si sa nu-i faceti siteul dorit, nu credeti? Dar asta nu inseamna ca nu puteti sa mai amanati cu vreo 3 luni plata datoriei.
Nu am facut nici un contract , doar a trimis banii de pe cardul lui pe cardul meu.
Eram daor curios cum e posibil ca cineva din israel sa angajeze un avocat din america sa trimtia citatie in romania. :)
Sa nu va mire daca depune si o plangere penala impotriva dvs.
Sunt multe aspecte discutat.
Depinde ce lege este aplicabila.
Depinde daca este fapta penala sau fapta civila.

Faptul ca aveti o intelegere cu cineva inseamna ca aveti un contract.
Adica nu trebuie neaparat ceva scris nici pe lega romana si nici pe legea americana.
La americani intelegerea prin strangere de mana se respecta.
Dar...cum spuneam sunt multe aspecte necunoscute...
Ce legatura are o firma din SUA cu o intelegere verbala intre cineva din Romania si cineva din Israel? Din cate inteleg, orice tribunal american isi va declina competenta. Ori va da in judecata-n Romania ori isi poate pune pofta-n cui.

Daca nu i-ati facut nimic ar fi escrocherie, daca i-ati facut doar pe jumatate sunt servicii de calitate proasta, ceea ce e un diferend in drept civil (nu mai e in penal).
tgeorgescu, utilizator