Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Nu primesc raspuns la o petitie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Nu primesc raspuns la o petitie

Am depus o petitie la o institutie a statului, au trecut peste 50 de zile, nu am primit raspuns. Se poate depune o plangere penala? Ce pot face in acest sens?
Puteti sa formulati ambele actiuni:
- cerere de chemare in judecata care se va depune la Tribunalul/Curtea de apel - Sectia Contencios Administrativ , dupa caz.

- plangere penala care se va depune la Parchetul de pe langa Judecatoria din raza teritoriala ,fie a faptuitorului daca se cunoaste , acolo unde s-a savarsit fapta sau chiar si la domiciliu partii vatamate.