Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare somer la propria firma nou infiintata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare somer la propria firma nou infiintata

buna ziua,
sunt somer si am 61 de ani.doresc sa deschid o firma si sa imi fac si angajarea la aceasta firma.
intrebarea mea este daca in aceasta situatie beneficieza firma de prevederile legii nr. 76/2002 actualizata, Art.85,(5), care prevede acordarea unei sume egale cu ISR?
multumesc
1. Da, puteti beneficia de prevederile art.85 din Legea 76/2002, deoarece aceasta nu interzice sa beneficiati de aceste prevederi daca va angajati la propria firma.

2. Luati legatura si cu Agentia de Somaj sa procedati cum este legal.