Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probleme hartuire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probleme hartuire

Buna ziua,

Problema clasica, insa chiar nu stiu cum sa actionez, sper sa ma puteti sfatui :

-fostul prieten, cand i-am spus ca o terminam m-a amenintat cu un cutit (in casa in care stateam impreuna in chirie), ziua urmatoare mi-am strans cat am putut din lucruri si i-am zis ca am plecat in alt oras cu niste probleme de sanatate.
-a trecut o luna de atunci, eu m-am intors in oras insa el nu stie, amenintari prin mesaje, la telefon, agasare continua cu telefonul ( telefonul de firma) si agasarea alor mei si a prietenilor mei cu mesaje de amenintare, telefoane, etc.
- cat am fost impreuna, el a facut un credit pe numele lui de 7500 de lei, acum ma tot bate la cap ca l-am lasat cu datorii ( sunt doar imputernicita pe cont, nu am alta calitate ) si ma ameninta ca va merge la mine la serviciu si va face scandal si imi va strica imaginea, ca ii va stresa in continuu pe ai mei, si pe toti din jurul meu pana ma intorc la el.
- nu am nicio pretentie decat sa ma lase in pace, insa sunt dispusa sa merg cat de departe ca sa nu mai aud de el si sa nu ma mai poata contacta niciodata.
- ordinul de restrictie este realizabil? Sau care ar fi varianta cea mai ok???

Multumesc anticipat!

In cazul dvs. ar trebui sa formulati o plangere penala la politie impotriva fostului prieten pentru savarsirea infractiunilor de amenintare, santaj, hartuire si vatamare corporala daca este cazul.
Pentru faptele comise aveti dreptul de a depune plangere penala insa va trebui sa se dovedeasca ceea ce sustineti in plangere.
Buna ziua,

Va multumsc mult pentru raspuns, insa cum s-ar putea dovedi faptele? cu martori?? ale dovezi inafara de marturii nu cred ca pot avea, dar foarte multe SMSuri de amenintare. FOARTE multe...