Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Înșelătorie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Înșelătorie?

Bună seara,

Într-un topic vă povesteam despre doamna de la resurse umane care a împrumutat o sumă, punându-l girant pe colegul nostru, fără știrea acestuia din urmă.

Cu toate că dna susmenționată a falsificat semnătura șefului de secție cât și a contabilului șef, totul a fost mușamalizat.

Deoarece dna tot timpul suferă de lipsă de bani, nefiind trasă la răspundere, își continuă năzbâtiile.

Compania noastră a avut nevoie de o femeie de serviciu. Dna de la resurse umane a adus o femeie, o prietenă de a ei. Femeia de seviciu a fost angajată în luna oct. anul trecut. Dna care a adus-o, s-a împrumutat iar, obținând 6.000,00 de lei. A avut nevoie de girant, desigur. A pus-o girant pe femeia de serviciu, cred că asta a fost prețul locului de muncă al acesteia.Pentru a putea fi girant, dna de la resurse umane a emis o adeverință de salariu, pe aceasta a trecut ca salariu al femeii de serviciu o sumă fictivă, totodată adeverința fiind datată în luna iulie anul trecut, femeia fiind angajată doar în oct.

Un coleg de al meu fusese pensionat pe caz de boală, având dreptul să lucreze cu 4 ore. Dna a întocmit în așa fel actele acestui coleg, încât acesta figura cum că muncea cu 8 ore! Colegul a fost somat de către fisc, parcă, cerându-i se să restituie o sumă foarte mare, fiindcă pensionar fiind, fusese pontat cu 8 ore, cu toate că el presta muncă de 4 ore. S-a clarificat situația, dna, desigur, nefiind trasă la răspundere, ea afirmând tot timpul că are pe cineva care o protejează, nemaivorbind de faptul că are acces la datele noastre personale.

Respectiva doamnă este angajata companiei de vreo 8 ani.În acest timp nu a avut parte de nicio verificare/control. Are toate datele noastre, intangibilă fiind, poate face orice.

Cu respect vă întreb, unde am putea-o reclama pe distinsa doamnă? Sau să ne resemnăm că nu se poate face nimic împotriva acesteia, având susținători?

Vă mulțumesc.
ethel, utilizator