avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulentul de insertie

Buna
Va rog sa ma informati crect cu privire la urmatoarea situatie:

sunt PFA....mi-am suspendat activitatea incepand cu 7 iunie 2014,optand pentru CIC de 1 an.La data de 23 martie,copilul implineste 1 an.
cand ar trebui sa depun cererea de ridicare a suspendarii pentru a beneficia de stimulentul de insertie?
Daca pfa-ul nu va mai fi suspendat,voi primi indemnizatia de crestere a copilului pentru toate lunile?
va multumec
Cel mai recent răspuns: amimihal , utilizator 15:28, 14 Ianuarie 2015
1. - Puteti face cererea din februarie 2015 ca sa fie timp sa i se dea curs.
- In cererea solicitati ca incetarea suspendarii si reluarea activitatii PFA sa se faca cu data de 24 martie 2015.

2. Apoi mergeti la AJPIS cu dovada ca ati reluat activitatea (incetarea suspendarii) si solicitati plata stimulentului de insertie cu data incetarii suspendarii si reluarii activitatii PFA.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Ianuarie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
24 sau 22 martie?
parca vazusem ca se poate reveni chiar si cu o zi inainte de implinirea varstei de 1 an.
multumesc
1. Aveti dreptate, scuze!

2. Deoarece ati optat pentru CCC pana la varsta de 1 an trebuie sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an, adica cel mai tarziu pe 22 martie 2015, pentru a beneficia de stimulentul de insertie.

3. Deci si incetarea suspendarii activitatii PFA trebuie facuta tot cel mai tarziu cu data de 22 martie 2015.
va multumesc mult d-le Tudor Valeriu
sunteti un profesionist!
O zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie cafeaculapte cafeaculapte Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac si de ce acte am nevoie sa renunt la concediu crestere copil si sa primesc stimulentul de insertie. Incep ... (vezi toată discuția)
indemnizatia de crestere pfa MITULINA MITULINA Cu data de 23 octombrie 2011 mi-am incetat activitatea de PFA si am primit indemnizatie crestere copil. Acum am fost sa ma interesez ce acte trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie florinape florinape buna seara as dori sa.mi spuneti daca se poate eu am fost reprimita in campul muncii inainte ca fetita mea sa implineasca varsta de un an de zile am optat ... (vezi toată discuția)