Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulentul de insertie

Buna
Va rog sa ma informati crect cu privire la urmatoarea situatie:

sunt PFA....mi-am suspendat activitatea incepand cu 7 iunie 2014,optand pentru CIC de 1 an.La data de 23 martie,copilul implineste 1 an.
cand ar trebui sa depun cererea de ridicare a suspendarii pentru a beneficia de stimulentul de insertie?
Daca pfa-ul nu va mai fi suspendat,voi primi indemnizatia de crestere a copilului pentru toate lunile?
va multumec
1. - Puteti face cererea din februarie 2015 ca sa fie timp sa i se dea curs.
- In cererea solicitati ca incetarea suspendarii si reluarea activitatii PFA sa se faca cu data de 24 martie 2015.

2. Apoi mergeti la AJPIS cu dovada ca ati reluat activitatea (incetarea suspendarii) si solicitati plata stimulentului de insertie cu data incetarii suspendarii si reluarii activitatii PFA.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
24 sau 22 martie?
parca vazusem ca se poate reveni chiar si cu o zi inainte de implinirea varstei de 1 an.
multumesc
1. Aveti dreptate, scuze!

2. Deoarece ati optat pentru CCC pana la varsta de 1 an trebuie sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an, adica cel mai tarziu pe 22 martie 2015, pentru a beneficia de stimulentul de insertie.

3. Deci si incetarea suspendarii activitatii PFA trebuie facuta tot cel mai tarziu cu data de 22 martie 2015.
va multumesc mult d-le Tudor Valeriu
sunteti un profesionist!
O zi buna