Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract chirie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract chirie

Buna ziua.contractul de inchiriere se efectueaza la notar?

Nu este obligatoriu sa fie incheiat prin notar
Nu trebuie incheiat la notar, dar trebuie inregistrat la Administratia Financiara si platite anumite taxe, asta in situatia in care se doreste sa fie legal, ca sa nu fuga chiriasul si sa nu plateasca cheltuielile sau sa nu fie dat afara de catre proprietar cand are acesta chef, este in avantajul ambelor parti sa fie legal!