Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de veci in Tg Jiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de veci in Tg Jiu

Buna ziua!
Am un loc de veci in cimitirul municipal obtinut prin mostenire prin 1960 si acum cei de la administratia cimitirului spun ca trebuie sa fac concesiune. Si trebuie sa platesc 1200 lei pe 25 ani sau 400 lei pe 7 ani. Nelamurirea mea este: de ce trebuie sa fac concesiune daca il am mostenire?
Va multumesc!
Dvs ati mostenit un loc de inhumare detinut in temeiul unui contract de concesiune de catre o ruda a dvs
Fiecare cimitir,prin rehulament ,prevede modalitatea de preluare loc de inhumare-dupa decesul titularului de contract
In cazul decesului titularului ,apartinatorii pot prelua locul de inhumare prin incheiere de nou contract de concesiune-in conformitate cu regulametul in vigoare la acel moment
Nu cred ca era concesionat pt ca in 1994 a fost inhumat cineva si nu au cerut sa facem concesiune.
Nu am preluat concesiune, am mostenit o donatie, donatie care a fost facuta prin 1960 si ceva
Concret,indiferent de modalitatea cum ati intrat in posesia respectivului loc de inhumare=vanzare,donatie,dvs nu figurati in evidentele cimitirului ca avand calitate asupra respectivului loc
Persoana care a inteles sa va doneze locul de inhumare detinea incheiat cu administratia cimitirului contract de concesiune pe o anume perioada,7,25,49,99 ani
Cum donatorul a decedat,dvs daca doriti preluarea respectivului loc de inhumare trebuie sa incheiati contract de concesiune nou