avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de veci in Tg Jiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de veci in Tg Jiu

Buna ziua!
Am un loc de veci in cimitirul municipal obtinut prin mostenire prin 1960 si acum cei de la administratia cimitirului spun ca trebuie sa fac concesiune. Si trebuie sa platesc 1200 lei pe 25 ani sau 400 lei pe 7 ani. Nelamurirea mea este: de ce trebuie sa fac concesiune daca il am mostenire?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:47, 14 Ianuarie 2015
Dvs ati mostenit un loc de inhumare detinut in temeiul unui contract de concesiune de catre o ruda a dvs
Fiecare cimitir,prin rehulament ,prevede modalitatea de preluare loc de inhumare-dupa decesul titularului de contract
In cazul decesului titularului ,apartinatorii pot prelua locul de inhumare prin incheiere de nou contract de concesiune-in conformitate cu regulametul in vigoare la acel moment
Nu cred ca era concesionat pt ca in 1994 a fost inhumat cineva si nu au cerut sa facem concesiune.
Nu am preluat concesiune, am mostenit o donatie, donatie care a fost facuta prin 1960 si ceva
Concret,indiferent de modalitatea cum ati intrat in posesia respectivului loc de inhumare=vanzare,donatie,dvs nu figurati in evidentele cimitirului ca avand calitate asupra respectivului loc
Persoana care a inteles sa va doneze locul de inhumare detinea incheiat cu administratia cimitirului contract de concesiune pe o anume perioada,7,25,49,99 ani
Cum donatorul a decedat,dvs daca doriti preluarea respectivului loc de inhumare trebuie sa incheiati contract de concesiune nou

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc de veci Rita2018 Rita2018 Buna ziua! Ma intereseaza daca exista o modalitate legala prin care pot intra in posesia unui loc de veci, donat de proprietari. Mentionez ca proprietarii nu ... (vezi toată discuția)
Locurile de veci Ghinda02 Ghinda02 Am inteles ca, mai nou, locurile de veci nu se mai pot vinde, ci doar lasate mostenire. E adevarat? (vezi toată discuția)
Intrarea in proprietatea unui loc de veci simi7705 simi7705 Buna ziua. Sotul meu a decedat acum 21 de ani iar la momentul acela eu i-am dat banii pentru a cumpara locul de veci cumnatului meu, fratele decedatului.Acesta ... (vezi toată discuția)