Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare drepturi mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare drepturi mostenitor

Buna ziua , va rog sa-mi spuneti cum este cea mai simpla cale de a-mi ceda drepturile de mostenitor a averii din partea parintilor catre alta persoana !
Multumesc !
o declaratie in favoarea persoanei respective,legalizata la un notar public
Daca celalalt mostenitor vine la mostenire alaturi de dvs, cel mai usor este sa renuntati la mostenire. Se da declaratie autentica in fata notarului.
Daca vreti sa renuntati in favoarea lui x, se considera acceptarea mostenirii urmata de instrainare, si taxata in consecinta.