Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu de cotizare pt concediu medical/maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu de cotizare pt concediu medical/maternitate

Buna ziua,

In situatia in care, din ultimele 12 luni anterioare unui concediu medical/ maternitate, o persoana a achitat contributia de 0,85% pentru 10 luni ca salariat, si pentru alte 2 luni ca PFA (ne-existand intreruperi), sunt considerate stagiu de cotizare toate cele 12 luni, sau doar ultimele 2?

Similar, in baza de calcul a indemnizatiei, se considera veniturile din ultimele 6 luni (din care 4 ca angajat, 2 ca PFA), sau doar ultimele 2 luni?

Va multumesc
Da, sunt considerate stagiu de cotizare si veti beneficia si de concediu de maternitate si de CCC (unde se iau in calcul veniturile, nu cota de 0.85%).