Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun propriu - casa -
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun propriu - casa -

Buna ziua! Mama a primit o casa de la actualul sot (casatorita doar religios),cu drept de habitatie pentru el,cu contract de vanzare-cumparare. Intrebarea mea este daca ea are dreptul sa isi ia copilul sa locuiasca in acea casa, sotul ei fiind impotriva. Multumesc!
Raspuns simplu si la obiect : atat timp cat se respecta dreptul de abitatie al asa-zisului sot, proprietarul are dreptul sa locuiasca cu familia sa alaturi de sotul cununat religios indiferent de acordul acestuia deoarece nu se incalca dreptul de abitatie.....