Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Intr-o familie fara copii decedeaza sotul; Mai are dreptul si altcineva in afara de sotie la masa succesorala (nepoti, frati ai celui decedat) ? . Intreaga masa succesorala este dobandita in timpul casatoriei.
piru, utilizator
Parintii defunctului nu mai sunt in viata (defunctul avea 84 ani), in schimb are multi nepoti de la frati. Inteleg ca testamentul facut in 1961 este valabil. In acest caz se mai face succesiunea? Ce demersuri trebuiesc facute ca sotia sa aiba act de unic mostenitor, ca ulterior sa poata vinde bunurile imobile?
Da, este valabil.
Succesiunea trebuie facuta pentru ca sotia supravietuitoare sa poata dispune de intreaga masa succesorala.
Trebuie sa mearga la un notaru public pentru a dezbate succesiunea si a deveni unica mostenitoare
Va multumesc pt. promptitudine si profesionalism !