Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... invitatie
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

invitatie

Prietenul meu e din Pakistan, dar e stabilit in Anglia de 5 ani. Lucreaza acolo cu acte in regula.
As vrea sa stiu EXACT ce acte imi sunt necesare ptr a-i trimite o invitatie fara probleme?
Cui sa ma adresez?
El ce acte trebuie sa-mi trimita?

Va multumesc si astept un raspuns prompt din partea Dvs.
Viza de 5 zile este viza de tranzit permite intrarea pe teritoriul României, în scopul tranzitului pentru o durată care nu poate depăşi 5 zile.

Puteti solicita viza de scurta sedere - care permite intrarea şi şederea pe teritoriul României pentru o perioadă care să nu depăşească 90 de zile într-un interval de 6 luni de la data intrării (sau de la data primei intrări, în cazul vizei multiple), în scopul desfăşurării uneia dintre următoarele activităţi: misiune oficială guvernamentală, turism, afaceri, vizită particulară, transport, participare la activităţi sportive, culturale, ştiinţifice sau academice. Dreptul de şedere al posesorului unei vize de scurtă şedere nu poate fi prelungit.
Multumesc mult pentru raspuns.