Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sechestru asigurator
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sechestru asigurator

Buna seara,

Am avut un proces cu datornicul meu si eu am castigat. Astept sa soseasca hotararea judecatoreasca. Intre timp, ma tem ca acesta sa nu isi vanda imobilul.

Cum ar trebui sa procedez, sa merg la un executor judecatoresc si sa ii cer sa puna sechestru pe imobilul datornicului ?

Cum sa ma asigur ca pana cand hotarArea ramane definitiva si irevocabila, acesta nu isi vinde imobilul ca eu sa nu mai am pe ce sa il execut ? E singura lui avere, nu are surse de venit pentru ca lucreaza numai la negru.
Notati litigiul in cartea funciara.

Multumesc pentru raspuns. Cum anume fac asta, merg personal la cartea funciara ? Cu ce acte ?
Certificat de grefa care sa ateste existenta dosarului pe rol.

Notarea litigiului nu are ca efect indisponibilizarea bunului, dar va atrage atentia asupra unui eventual cumparator ca sunt ceva probleme.