Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare neautorizata a datelor firmei pe site-urile ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare neautorizata a datelor firmei pe site-urile cu informatii despre firme

Buna ziua,

Este vorba in cazul nostru de vrajitorul.eu
Refuza sa scoata de pe site datele firmei noastre - fapt pentru care sintem sunati in continuu de diversi prestatori de servicii, pentru ca prin amabilitatea unui functionar de la Registrul Comertului a fost transmis si numarul privat de telefon.

1. cum ii putem forta sa stearga datele noastre?

Datele au aparut inainte ca noi sa ridicam CUI-ul si de a fi transmis cuiva numele firmei, deci imposibil sa fi aflat de ep site-ul Finantelor prin simpla interogare

2. cum putem forta Registrul sa rezolve macar problema numarului de telefon - ei sustin ca nu se poate decit contra-cost, desi numarul l-am dat pentru a fi notificati de aprobarea unei situatii urgente. A fost scris, ce e drept, pe unul din formularele pentru infiintarea firmei, dar pentru ca aveau nevoie de un numar de contact. In plus, nicaieri nu e stipulat ca datele vor deveni publice

3. nu sintem de acord ca Finantele sa publice pe site mai mult decit Nr. inreg. R. C. si CUI - e adevarat ca trebuie sa publice si data exacta (zi, luna) a inregistrarii firmei?

Nu este o problema sa fie la indemina Finantelor, dar e o problema sa fie la indemina oricui. J-ul si CUI-ul ar trebui sa fie suficiente

Multumim anticipat!!
Anumite date sunt publice si se pare ca ONRC si ANAF "le vand" pur si simplu unor astfel de site-uri care apoi fac la randul lor bani din accesarea acestor date de catre clienti.
Va sugerez sa consultati un avocat specializat intr-un astfel de domeniu.
Va multumesc! Asa am si de gind sa fac!