Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitii in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitii in valuta

Buna ziua.
Am dori sa cumparam pe firma, din Germania, o masina in valoare de 5000 eur. Se poate face plata cash?
Va multumesc.
Conform Ordonantei 15/1996 sunt plafonate incasarile si platile in numerar intre persoane juridice la nivelul de 5.000 lei pe zi.Daca se achizitioneaza masina de la o persoana fizica, nu exista, deocamdata, plafon de plati, deci plata cask e ok.( Se incadreaza si in plafonul de trecere a sumelor in numerar peste granita).Este discutabil daca se aplica acest plafon in cazul platii catre o persoana juridica straina.
Multumesc. Achizitia se face de la o persoana juridica din Germania.
hflori a scris:

Este discutabil daca se aplica acest plafon in cazul platii catre o persoana juridica straina.

Nu este discutabil nimic in aceasta privinta. Plafonul de 5000 lei se refera la platile efectuate in lei. Aici este vorba de o plata in valuta care se poate efectua fara probleme.