Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incuvintarea instantei de a parasi tara in cazul unei ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incuvintarea instantei de a parasi tara in cazul unei condamnari cu suspendare sub supraveghere

Am o nelamurire....
conf.art.93 alin 2.lit.d inculpatul pe durata termenului de supraveghere are urmatoarele obligatii:
- sa nu paraseasca teritoriul Romaniei fara acordul instantei

Daca vreau sa formulez o cerere in care sa solicit incuvintarea instantei de a parasi teritoriul Romaniei ce parcurs are aceasta cerere si oare are sanse?
A mai facut cineva asa ceva ?
Pentru motive temeinice se poate cere in instanta inlaturarea acestei masuri.
Buna ziua
Ati primit raspuns pentru cerere?sunt curios pentru ca sunt in aceeasi situatie si vreau sa depun si eu una saptamana asta.
Mie mi s-a inlaturat mie dreptul de a parasi tara acum cateva luni dupa codul nou 2015.
Lumea nu prea apelează la avocati pentru asa ceva și e greu de spus...în concret dacă a făcut cineva...

Ideea este ca daca exista justificare eu apreciez ca se poate admite.
Adică de ex. dacă avem un contract de munca.
Și în caz de excursie în străinătate cred ca se poate dar asa cum ziceam eu nu am avut și nici pe alt avocat nu l-am auzit sa se judece pe asa ceva...deși nu ar conta o avere o astfel de cerere...

Pe legea veche se rezolva cu cel de la probațiune dar tot cu acte în principal pentru a se dovedi venituri.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat