avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale se plateste impozit pe un AF fara activitate?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

se plateste impozit pe un AF fara activitate?

Buna seara,

Am si eu nevoie de ajutor intr-o problema: mama are un AF pe care nu mai lucreaza de ceva timp si care a fost platit la zi (din punct de vedere al impozitelor si penalitatilor) pana in octombrie 2008,autorizatia am piredut-o,ce este de facut acum? Trebuie declarata pierduta autorizatia si declarata nula,si abia apoi inchisa,si unde anume trebuie mers si care sunt pasii pentru a-l inchide?
Iar referitor la legea intrata in vigoare anul acesta pentru cei 500 euro impozit pentru firme fara activitate se incadreaza si acest AF?

Astept raspuns urgent si va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 13:42, 9 Iunie 2009
reya a scris:

Buna seara,

Am si eu nevoie de ajutor intr-o problema: mama are un AF pe care nu mai lucreaza de ceva timp si care a fost platit la zi (din punct de vedere al impozitelor si penalitatilor) pana in octombrie 2008,autorizatia am piredut-o,ce este de facut acum? Trebuie declarata pierduta autorizatia si declarata nula,si abia apoi inchisa,si unde anume trebuie mers si care sunt pasii pentru a-l inchide?
Iar referitor la legea intrata in vigoare anul acesta pentru cei 500 euro impozit pentru firme fara activitate se incadreaza si acest AF?

Astept raspuns urgent si va multumesc anticipat!


1. Impozitul forfetar nu se aplica PFA. II sau IF.
2.Pentru incetarea activitati PF, mergeti pentru mama dvs. la Registrul Comertului, sa aveti cartea de identitate a mamei, certificatul eliberat de registrul Comertului si completati formularele RC.
3. Dupa ce aveti incetarea PF trebuie sa ajungeti la administratia fiscala pentru inchidere PF si achitarea platilor restante sau accesorii.
Multumesc frumos,insa autorizatia am pierdut-o,de altfel nu mai avem nici un document,decat cele doveditoare platii impozitelor.
Trebuie declarata pierduta?si apoi merg conform indrumarilor dumneavoastra?

Multumesc,
reya a scris:

Multumesc frumos,insa autorizatia am pierdut-o,de altfel nu mai avem nici un document,decat cele doveditoare platii impozitelor.
Trebuie declarata pierduta?si apoi merg conform indrumarilor dumneavoastra?

Multumesc,


Mergeti la primaria care a eliberat autorizatia, sunt primari care si-au facut birou de consultanta pt. PF.
Cred ca autorizatia trebuie declarata pierduta la Monitorul oficial, trebuie sa aveti in casa o copie dupa autorizatia veche pt. ca va trebuie seria, nr. cand a fost eliberara, pe ce nume a fost eliberata.
Dar ce ati facut cu certificatul de la Administratia fiscala CUI ?
Nu mai avem nici un document datorita unor imprejurari nefavorabile,
De la primarie pot scoate un duplicat dupa aceasta autorizatie?
Iar CUI-ul cat de necesar imi este pentru inchidere? trebuie sa il declar si pe acesta pierdut?
reya a scris:

Nu mai avem nici un document datorita unor imprejurari nefavorabile,
De la primarie pot scoate un duplicat dupa aceasta autorizatie?
Iar CUI-ul cat de necesar imi este pentru inchidere? trebuie sa il declar si pe acesta pierdut?



1. Este un caz deosebit, pentru ca nu mai aveti acte, plati aveti pana in anul 2008. !
2. Declaratia 200 este depusa la fisc ?
Acum este tarziu, pt. ca maine plec intr-o delegatie, Joi seara am sa va scriu cum sa rezolvati toate problemele (fisc, RC, declarat acte, plata asigurarilor sociale pt. sanatate si pensii ).
Imi dati relatii suplimentare joi seara, dupa ora 20.00.

Alte discuții în legătură

Autorizatii necesare functionare magazin alimentar si piese auto carmenbn carmenbn Ce autorizatii sunt necesare pt.functionarea unui magazin alimentar si al unuia de piese auto(inclusiv ulei,antigel)?De la ... (vezi toată discuția)
Certificat constatator punct de lucru nicu_luciana nicu_luciana Am ratacit sau pierdut cerificatele constatatoare a doua puncte de lucru, stie cineva ce se intampla in cazul acesta? Mentionez ca cele doua puncte de lucru ... (vezi toată discuția)
Desfiintare af CLASOR CONSULT CLASOR CONSULT Spuneti-mi si mie va rog ce demersuri trebuiesc facute pentru desfiintarea unui AF?? Pe ce site gasesc disponibila informatia privitoare la documentatia ce ... (vezi toată discuția)