Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... folosirea unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

folosirea unui teren

buna ziua ,
impreuna cu alti 4 frati avem un teren la camp.
Suntem in proces de partaj judiciar.
Suntem doua tabere Eu cu trei frati si inca unul separat.
Pana acum la tribunal s-a facut o tranzactie partiala in urma careia trei frati mi-au cedat mie partea lor.Procesul in schimb mai dureaza ca au aparut alte probleme
De la tribunal ni s-au dat doar copii dupa acea hartie in care sunt semnaturile fratilor ca-mi cedeaza.
Am fost in primarie intrucat vreau sa folosesc terenul ce-mi revine in plus si mi s-a spus ca acea hartie nu e valabila ,mai mult ca pamantul a fost dat in arenda in aceasta toamna de catre cel de-al cincilea frate la o societate. desi eu imediat dupa tranzactia partiala am anuntat in scris primaria ca pamantul este in litigiu si sa fiu anuntat de orice interventie .
as putea sa cer la tribunal un document valabil privitor la tranzactia partiala si daca procesul se finalizeaza poate fi anulat acel contract de arenda?
Va multumesc!
Trebuie sa aveti hotararea finala, nu are valoare tranzactia semnata 'de mana'.
Contractul de arenda se poate inceta, dupa ce deveniti proprietar. Daca arendatorul nu accepta sa elibereze terenul trebuie sa il dati in judecata.