Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... pensie anticipata functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

pensie anticipata functionar public

Sotia (functionar public) indeplineste conditiile pentru pensie anticipata (ar indeplini conditii pt. pensie de serviciu la o1.11.2015) si ar vrea cu 01.03.2015 sa iasa la pensie anticipat.
Ce obligatii are fata de institutia la care este angajata, cu cit timp inainte (preaviz?) zile lucratoare sau calendaristice ca pe 01.03.2015 sa inceteze activitatea si sa depuna dosarul de pensie?
Multumesc.
Depuneti cererea pentru intocmirea si depunerea dosarului pentru iesirea la pensie anticipate precizand data.