avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... pensie anticipata functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

pensie anticipata functionar public

Sotia (functionar public) indeplineste conditiile pentru pensie anticipata (ar indeplini conditii pt. pensie de serviciu la o1.11.2015) si ar vrea cu 01.03.2015 sa iasa la pensie anticipat.
Ce obligatii are fata de institutia la care este angajata, cu cit timp inainte (preaviz?) zile lucratoare sau calendaristice ca pe 01.03.2015 sa inceteze activitatea si sa depuna dosarul de pensie?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters331913 , utilizator 10:18, 17 Ianuarie 2015
Depuneti cererea pentru intocmirea si depunerea dosarului pentru iesirea la pensie anticipate precizand data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare pentru limita de varsta - functionar public iepurasul iepurasul Am indeplinit conditiile de pensionare pentru limita de varsta,am depus dosarul de pensionare,pot sa lucrez in continuare pana la primirea deciziei de ... (vezi toată discuția)
Exista vreun act in care se specifica ca esti obligat sa parasesti sistemul la data implinirii varstei pt pensionare la limita de varsta, fara a avea o decizie de la casa locala de pensii? stef100 stef100 Am fost functionar public. Data cand am indeplinit varsta de a iesi la pensie a fost 08.04.2014. Am depus dosarul pt pensie pe 05.11.2013 si nici pana la ... (vezi toată discuția)
Penalizare pensie anticipata partiala aliceionescu aliceionescu Buna ziua, Sunt nascuta in 07.12.1955 si la 01.03.2015 voi inceta activitatea. Pentru pensionare la limita de varsta ar fi trebuit sa muncesc pana in 07.03 ... (vezi toată discuția)