Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... minor lipsit de capacitate de exercitiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

minor lipsit de capacitate de exercitiu

Buna ziua,

Puteti sa ma ajutati cu privire la formalitatile necesare pentru ca un minor lipsit de capacitate de exercitiu sa poata dobandi un imobil printr-un contract de vanzare?
Care sunt pasii si eventual daca imi puteti indica si texte de lege in care este reglementata aceasta situatie.

Va multumesc anticipat.
Minorul este lipsit de capacitate de exercițiu. De la vârstă de 14 ani el are capacitate de exercițiu restrânsă. Pentru ca cumpăra un bun imobil minorul trebuie reprezentat in contract (asta pana la vârstă de 14, ani) de parinte, reprezentantullegal, tutore, sau asistat de aceștia (după ce a împlinit varsta de 14 ani). Desemnarea reprezentantului se face punctual pt fiecare operațiune juridica si se obține aceasta desemnare fie de la Autoritatea tutelara fie de la Instanță de tutela. Având in vedere ca minorul nu are venituri din care ar putea da prețul pt imobil, in afara de cazul in care a moștenit o suma de bani, contractul de vânzare cumpărare se face cu procuratori de fonduri prin donație. Adică o persoana care poate fi din familie sau nu donează banii cu care minorul cumpăra acel imobil.