Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... raspundere penala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

raspundere penala

Prietenul meu este sef de district la un ocol silvic.In contactul colectiv de munca al RNP se prevede ca seful de district raspunde solidar cu pagubele facute de catre un padurar.
In cazul unei pagube foarte mari, cat de legala este raspunderea penala a sefului de district, in cazul in care padurarul respectiv s-a internat la spital pentru a fi declarat nebun? Este normal ca cineva sa raspunda penal pentru pagubele facute de catre o alta persoana
Poate raspunde in solidar cu padurarul in limita competentelor sale, chiar penal, daca este dovedita savarsirea infractiunii.
edelweis08 a scris:

Prietenul meu este sef de district la un ocol silvic.In contactul colectiv de munca al RNP se prevede ca seful de district raspunde solidar cu pagubele facute de catre un padurar.
In cazul unei pagube foarte mari, cat de legala este raspunderea penala a sefului de district, in cazul in care padurarul respectiv s-a internat la spital pentru a fi declarat nebun? Este normal ca cineva sa raspunda penal pentru pagubele facute de catre o alta persoana

:offtopic: Interventie moderator
Nu mai adresati aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului . In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori,utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau definitiv.