Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art 114 vs art 137 al 4si 5
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art 114 vs art 137 al 4si 5

Aceste 2 articole au legatura cu orele suplimentare ?Spre exemplu in cazul articolului 137 al 4 si 5 daca se acorda repaus cumulat de 4 zile dupa 10 zile lucrate consecutiv angajatul trebuie sa solicite angajatorului in scris ca doreste sporul cuvenit in baza disp art 123 din CM sau angajatorul avand in vedere programul impus ar trebui sa plateasca acest spor asa cum este prev in art 137?
Art. 137 alin.5 C.mun. - Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).

Prin urmare, angajatorul este obligat sa acorde dublul compensatiilor cuvenite pentru salariati care au beneficiat de repaus saptamanal acordat cumulat, dupa o perioada de activitate continua care nu a depasit 14 zile calendaristice.

Salariatii pot face o astfel de solicitare.
Aceste 2 articole 114 si 137 au vreo legatura?
Art.114 C.mun. se refera la durata maxima legala a timpului de munca , pe cand art.137 se refera la munca in zilele de repaus saptamanal.

Cele doua articole se refera la aspecte diferite.