Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exceptia lipsei de interes si exceptia tardivitatii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Exceptia lipsei de interes si exceptia tardivitatii

Într-un proces civil pe fond funciar având ca obiect constatarea nulităţii absolute a hotărârii comisiei judeţene de fond funciar,partea reclamantă nu a făcut plângere la aceasta în termen de 30 de zile aşa cum prevede art.53,alin.2 din legea nr.18/1991.
Luând în considerare că în cazul hotarârilor comisiilor judeţene de fond funciar singura cale de atac este plângerea în termen de 30 de zile aşa cum prevede legea specială în materie,mai ales că această hotărâre a comisiei judeţene de fond funciar s-a emis potrivit Sentinţei civile definitive şi irevocabile.

Se poate invoca în cadrul procesului excepţia lipsei de interes legitim şi a tardivităţii în aceste condiţii?
Exceptia tardivitatii am inteles-o, poate fi invocata.
Dar care este motivarea pentru exceptia lipsei de interes?
Nu confundati lipsa de interes cu pasivitatea.
Interes legitim exista, dar pentru ca s-a dat dovada de pasivitate si nu s-a exercitat calea de atac in termenul prevazut de lege, a intervenit tardivitatea.
Invocati tardivitatea, este suficient pentru ca cererea sa fie respinsa.
Care este diferenţa dintre excepţia decăderii şi excepţia tardivităţii?

mike72_mail a scris:

Care este diferenţa dintre excepţia decăderii şi excepţia tardivităţii?

Dvs. vreti sa va tinem lectii de drept? :)
Exceptia decaderii nu exista. Decaderea este o sanctiune ce intervine ca urmare a neindeplinirii unui act procedural in termenul prevazut de lege, in cursul unui proces.
In speta dvs. poate fi invocata exceptia tardivitatii, si nu decaderea.
Nu toate excepţiile sunt sancţiuni?!