Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie in alt judet
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie in alt judet

Buna seara. Se poate oficia casatoria in alt judet decat cel de domiciliu pe baza vizei de flotant? Este obligatorie mutatia sau e suficienta viza de flotant pe o perioada de 6 luni? Multumesc
Căsătoria se încheie la Primaria în a cărei rază de competenţă teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa unul dintre viitorii soţi.
Teoretic nu aveti nevoie nici macar de viza de resedinta, practic puteti sa o aveti si pe 1 luna ca va puteti casatorii unde doriti dvs.in tara asta.