Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS de 5,5 % retroactiv asupra unui venit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS de 5,5 % retroactiv asupra unui venit agricol realizat in 2012

Am realizat in anul 2012 un venit agricol. Conform reglementarilor de atunci am platit catre Stat un impozit de 2% asupra venitului total realizat.
In Ianuarie 2015 , m-am trezit cu o impunere de la ANAF , ca trebuie sa platesc retroactiv pentru venitul realizat in 2012 CASS de 5,5% #-o.
Intrebarea este , cum este posibil acest lucru ,sa fii obligat sa platesti retroactiv CASS asupra unui venit realizat din agricultura in 2012 , cand atunci am achiatat toate obligatiile catre STAT conform reglementarilor de atuni? X-(
ARTICOLUL 91 Cod Procedura Fiscala
(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.

A nu se intelege ca sant de acord.
robert1958, utilizator
Si casa de asigurari de sanatate e considerata organ fiscal? Asta pt ca a pus ANAFul sa dea somatii in locul ei? Nu stiu cit de legal e asta dar se pare ca nu avem ce face.
Incepand cu 01-07 2012 competenta de administrare a cass revine ANAF prin OUG 125/2011
art.V al.1.
Deci nu CNASS a pus ANAF sa trimita decizi de impunere , ANAF fiind investit cu aceasta competenta prin ordinul Legii.
Am inteles.Multumesc