Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi persoana persecutata de Securitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi persoana persecutata de Securitate

Buna ziua
As dori sa stiu care sunt drepturile unei persoane care a fost persecutate de securitate pe timpul lui Ceausescu?(doar arestat,persecutat fara sa faca puscarie).
Va multumesc.
Din păcate, la acest moment este prescris dreptul la vreo actiune. In anul 2009 a fost promulgată Legea 221/2009, care a vrut sa fie o reparație pentru aceste categorii de persoane, numai ca intre timp a fost declarată neconstituțională (art 5 lit a), ca apoi sa fie dat si un RIL.