avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1973 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi persoana persecutata de Securitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi persoana persecutata de Securitate

Buna ziua
As dori sa stiu care sunt drepturile unei persoane care a fost persecutate de securitate pe timpul lui Ceausescu?(doar arestat,persecutat fara sa faca puscarie).
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: av_silvia_margineanu , utilizator 14:26, 19 Ianuarie 2015
Din păcate, la acest moment este prescris dreptul la vreo actiune. In anul 2009 a fost promulgată Legea 221/2009, care a vrut sa fie o reparație pentru aceste categorii de persoane, numai ca intre timp a fost declarată neconstituțională (art 5 lit a), ca apoi sa fie dat si un RIL.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Familie deportata- frate decedat- pot solicita despagubiri? ContSters344032 ContSters344032 buna ziua as dori un raspuns an 1951-1952 familia mea a fost deportata an bicaz dintre care si fratele meu care a decedat la varsta de 1 an din cauza ... (vezi toată discuția)
Recunoasterea statutului de detinut politic marius_celticus marius_celticus pe fisa de detinut a bunicului este trecut -uneltire contra ordinei sociale-si condamnat la 3 ani cu executare,descrierea faptului -din anul 1938 pana in ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 ecorneanu ecorneanu cine imi poate spune daca se pot deschide actiuni in aceasta perioada pe legea 221/2009 art 5 (daune morale si materiale pentru persoanele persecutate de ... (vezi toată discuția)