Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martor art 289
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Martor art 289

Buna ziua!
In ziua trecuta am fost la servici si nevasta mea mi-o anuntat ca vecinul a primit de la cineva o citatie, cu numele meu si adresa mea trecuta.Ii interesant si treaba asta ca nu am primit personal ci prin vecin care poate crede ca am facut ceva ilegal.
De la DGA cluj a venit citatie si scrie ca trebuia sa ma prezint la Cluj ca Martor intrun dosar aduse in discutie art. 289.lAm sunat persoana de la DGA cluj si mi-o zis ca prin telefon nu se poate sami raspunde nimic despre asta ci numai daca ma prezint acolo.
Nu am avut nci o problema sau /nu am facut niciun denunt referitor la darea sau luarea de mita, nici nu am dat sau luat mita la/de la cineva.
Problema mea este ca stau departe de Cluj 300 km si daca ma duc cine imi plateste costurile de transport??/
Lucrez in ture si nu am posibilitate sa scot concediu in ianuarie!
Daca nu ma prezint chiar ca ma amendeaza?.?
Buna ziua! Din moment ce ati primit citatie, va trebui sa va prezentati, altfel veti putea fi adus cu mandat de aducere sau veti putea fi amendat. Puteti solicita cheltuielile de transport.