avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie DGA in calitate de martor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie DGA in calitate de martor

Buna dimineata,

Astazi am primit o citatie de la DGA ca trebuie sa ma prezint ca martor intr-un dosar penal (sunt aduse in discutie art. 289-290 din codul penal).

Am incercat sa aflu mai multe informatii de la DGA, dar tot ce mi s-a spus a fost ca, din punctul lor de vedere, toate informatiile mi-au fost date in citatie, respectiv calitatea de martor si numarul de dosar, si ca mai multe informatii voi afla la fata locului.

Ce ar trebui sa fac? Sa ma prezint singur sau cu avocat?
Cum pot afla mai multe detalii despre cauza?

Multumesc!
Din cate observ este vorba de luare si dare de mita, banuiesc ca ati facut un denunt sau care este situatia?
Nu am facut niciun denunt.
Nu banuiti despre ce este vorba? incercati sa detaliati, altfel e greu sa presupunem noi si nu vad cum sa va ajutam.
Nu banuiesc nimic, tocmai de aceea v-am scris.
Nu am facut niciun denunt referitor la darea sau luarea de mita, nici nu am dat sau luat mita la/de la cineva.
Am primit citatia, am incercat sa sun sa vorbesc cu persoana care apare pe citatie, mi-a fost data la telefon si mi-a spus ca citatia contine toate informatiile de care am nevoie si sa ma prezint la data si ora specificate in calitate de martor.
Cand am vorbit cu persoana, imi stia numele complet, pentru ca eu m-am prezentat doar cu unul dintre prenume.

Mai multe nu stiu despre ce ar putea fi vorba.
DGA-ul este structura specializată a Ministerului Afacerilor Interne pentru prevenirea şi combaterea corupţiei în rândul personalului ministerului, deci sunteti chemat pentru un dosar in care este implicat un politist. Va recomand sa mergeti insotit de un avocat.
Ultima modificare: Marți, 4 Noiembrie 2014
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martor art 289 martor289 martor289 Buna ziua! In ziua trecuta am fost la servici si nevasta mea mi-o anuntat ca vecinul a primit de la cineva o citatie, cu numele meu si adresa mea ... (vezi toată discuția)
Speta mita: unde si cum pot face expertiza email pentru stabilirea datei la care a fost trimis? alexmari alexmari Cum se poate face expertiza tehnica care sa stabileasca data la care a fost trimis , si nu data la care a fost primit, un mesaj email? Am urmatoarea speta: ... (vezi toată discuția)
Luare de mita- plangere? nonsensuri nonsensuri Buna ziua! Tocmai ce amm fost condamnat cu suspendare pentru luare de mita 50 lei, fara nicio proba concreta,dar nu asta e oful meu. Oful meu ,este ca nu a ... (vezi toată discuția)