Forum Discuţii diverse Psihologie judiciară psihologie judiciara
Discuție deschisă în Psihologie judiciară

psihologie judiciara

ce este metoda psihanalitica ?
:hm: metoda psihanalitica ...psihanaliza priveste studiul comportamentului , mai ales a comportamentului deviant , criminal. Parintele psihanalize i este Freud , in conceptia caruia , actul criminal este rezultatul unor impulsuri instinctive.Fortele pulsionare ale acestui tip de compoartament fiind 2 : eros( instinctul vietii si thanatosul ( instinctul mortii) . psiihanaliza studiaza structura aparatului psihic, Freud numind 3 instante ale vietii psihice: eul, sinele si supraeul.Uneori intre cele 3 instante ale personalitatii se isca un conflict..
Prin aceasta orientare psihologica,s-a incercat explicarea complexitatii vietii psihice.
Este o doctrina filozofica dar si o metoda terapeutica.
Vindecarea anumitor boli psihice se poate realiza pornind de la nivelurile constiintei,intervenindu-se acolo unde omul manifesta slabiciune.
Bolile psihice apar ca urmare a unor complexe pornite din copilarie dar si a permanentelor conflicte de la nivelurile constiintei.
Psihanaliza se foloseste ca si tratament,incercandu-se detensionarea psihica a individului.