Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa

Buna seara am si eu o mare problema daca ma puteti ajuta,de curand mi-a murit sotul si am avut doua fete dintre care una mi-a murit acum 6 ani si a mai ramas una in viata si o nepoata de cealalta fata decedata.Deoarece locuiesc la curte as vrea sa vad casa si sa ma mut la bloc pentru ca nu mai fac fata cheltuielior,iar fiica mea ramasa in viata ma ameninta ca ea nu vrea sa vanda si ca nu vrea sa ma lase sa fac succesiunea dupa sotul meu decedat.As avea nevoie de un sfat de la un specialist ce pot face in acest caz.Exista lege care o poate obliga sa fie despagubita pentru partea cei revine,mentionez ca nepoata ramasa de la fiica decedata imi cedeaza mie partea ei la succesiune .Multumesc anticipat pentru un raspuns.
Nu este o lege care sa o oblige sa plece. Are si ea dreptul dupa tata.Trebuie sa o dati in judecata si sa cereti partajul.