avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Transcriere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Transcriere auto

Buna seara,
vreu sa cumpar un autoturism inmatricultat in romania are timbru de mediu platit...
vanzatoru nu este proprietar in acte dar poate oferi fiscal valabil si dovada de la ANAF ca masina are taxa platita..
Intrebarea este: il pot transcrie fara sa trebuiasca sal caut persoana pe care este inmatriculata si sa ma deplasez la primaria localitati in care este inscrisa?

Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 19 Ianuarie 2015
swapp112, utilizator
Cel mai recent răspuns: swapp112 , utilizator 19:24, 21 Ianuarie 2015
Puteti cumpara autoturismul doar de la proprietarul din acte al acestuia.
Deci nu puteti inmatricula daca l-ati cumparat de la un neproprietar.
Doar in talonul masini nu este numele el de aceia am spus ca nui proprietar in acte da are contract de vanzare-cumparare si fiscal este pe numele ei...
In cazul asta il pot trece pe numele meu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare auto de la o pf care nu e proprietar in acte-ajutor!!! claudia_edi27 claudia_edi27 Buna ziua, Am achizitionat recent o masina facand act de v-c cu persoana respectiva dar aceasta nu e proprietar in acte..... Situatia e asa: -masina a fost ... (vezi toată discuția)
Decizie impunere auto scor scor Buna ziua. Am cumparat un autoturism adus din germania Pe actele auto sunt trecuti fostul proprietar si actualul detinator al certificatului de inmatriculare ... (vezi toată discuția)
Instrainare autoturism elyn elyn Buna ziua, Am cumparat in luna octombrie 2014 un autoturism si pe talonul masinii, vechiul proprietar a scris \\"instrainata catre...numele meu\\". Eu nu ... (vezi toată discuția)