Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Transcriere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Transcriere auto

Buna seara,
vreu sa cumpar un autoturism inmatricultat in romania are timbru de mediu platit...
vanzatoru nu este proprietar in acte dar poate oferi fiscal valabil si dovada de la ANAF ca masina are taxa platita..
Intrebarea este: il pot transcrie fara sa trebuiasca sal caut persoana pe care este inmatriculata si sa ma deplasez la primaria localitati in care este inscrisa?

Multumesc!
swapp112, utilizator
Puteti cumpara autoturismul doar de la proprietarul din acte al acestuia.
Deci nu puteti inmatricula daca l-ati cumparat de la un neproprietar.
Doar in talonul masini nu este numele el de aceia am spus ca nui proprietar in acte da are contract de vanzare-cumparare si fiscal este pe numele ei...
In cazul asta il pot trece pe numele meu?