Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept egal casa parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept egal casa parintilor

Buna seara am o nelamurire si sper ca ma puteti ajuta.
Suntem 3 frati si Casa parintilor necesita o mare renovatie care este destul de costisitoare. Eu asi dorii sa particip cu toti banii fratii mei nu au mari venituri. Exista un act ceva care il putem face in fata unui notar precum ca , casa va fii impartita in mod egal pt copii inainte si dupa decesul parintilor. Noi in familie azi avem o buna relatie dar pe viitor nu se stie niciodata. Si nu asi vrea sa investesc bani iar dupa parintii sa lase casa celorlalti frati multumesc
Dvs vreti sa asigurați cat de cat un confort parinților daca tot va permiteți, sau vreti sa fiti sigura ca va recuperati banii?
banii sa fie dati in fata notarului, prin act autentic. sa se noteze ca banii sunt pt sprijinirea parintilor la renovarea casei.
Nu se pot face intelegeri privind o mostenire nedeschisa. Nu vad rostul, eventual facetiun act cu parintii: intretinere, vanzare, o dare in plata etc.
Dreptul il aveti in mod egal insa depinde ceea ce insamna in mod egal si cati bani veti investi.
Se poate face un act juridic dar sunt multe aspecte de discutat mai inainte de a-l face...
Nu e chiar așa de complicat pe cât pare. ;)

Părinții pot face un testament care să conțină un partaj de ascendent care să respecte prevederile art. 1160 - 1163 C.civ.

Adică, dacă părinții vor, pot să lase un testament prin care să stipuleze expres că acea casă va fi împărțită după decesul lor celor 3 copii în mod egal.
În acest fel, indiferent de dacă unii contribuie sau nu în timpul vieții părinților la renovarea casei, ei vor primi, la moștenire, câte o parte egală din acea casă.