Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare contabila tichete vacanta la unitatea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare contabila tichete vacanta la unitatea afiliata

Buna ziua,
Suntem pensine turistica si primim ca si forma de plata tichete de vacanta de la turisti. Intrebarea mea este cum se inregistreaza in contabilitate.
Eu stiu ca acele tichete se deconteaza de catre unitatea emitenta dar in mometul primirii lor de la clienti cum intra in registrul de casa...? Ca si avans si apoi se stinge cu decontul facut?

Astept raspuns
Multumesc
O zi buna
Nu se inregistreaza in registru de casa .
Emitere factura catre turist: 411 = 704,4427
Primire tichete 532...= 411
Decontare tichete 5121=532