Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

intrebarea mea ar fi urmatoarea:IN CAZUL IN CARE NU EXISTA MOSTENITORI DIRECTI,ARE DREPT DE MOSTENIRE NEPOTUL DE VAR PRIMAR SAU DOAR VARUL PRIMAR?MENTIONEZ CA NU MAI EXISTA NICI UN VAR PRIMAR IN VIATA SI NICI UN ALT MOSTENITOR DECAT UN NEPOT DE VAR PRIMAR,VA MULTUMESC.
Nu are decat daca ar avea testament. Numai verii primari ar avea vocatie la mostenirea legala a defunctului.
Multumesc pentru raspunsul prompt. Inseamna ca toate bunurile sunt ale primariei , fiscului , inclusiv lucrurile personale din casa?
da. mostenirea este vacanta,adica o culege statul.
Multumesc.