Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... recuperare sume de la FNUASS
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

recuperare sume de la FNUASS

Va rog sa ma îndrumați, referitor la depunerea cererii de recuperare după termenul de 90 de zile,având in vedere ca OUG 36/2010 Art .II. precizeaza ca :
Art. II
Certificatele de concediu medical eliberate pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se depun la casele de asigurari de sanatate in termen de 90 de zile de la intrarea in vigoare a prezentei ordonantei de urgenta.
Va mulțumesc !
In concret, care este problema Dvs?
Am depus cererea de recuperare cu actele în regula pe anul 2014 în data de 15.ianuarie 2015 ,dar am de recuperat și pe luna mai 2014 și m-a avertizat ca nu o sa primesc înapoi suma plătita ,deoarece am depus târziu actele.
Va mulțumesc !
Potrivit dispozitiilor art. 40 alin. 1 din OUG nr. 158/2005 "Indemnizatiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, in termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era in drept sa le solicite."
Prin urmare, in ceea ce primeste sumele aferente lunii mai 2014, personal, apreciez ca solicitarea Dvs a fost tardiv formulata, motiv pentru care nu cred ca o sa puteti recupera valorile respective.

Oricum, va doresc mult succes in demersul intreprins!