Forum Discuţii juridice Executare silită INVESTIREA CU FORMULA EXECUTORIE
Discuție deschisă în Executare silită

INVESTIREA CU FORMULA EXECUTORIE

AM TERMINAT DOUA PROCESE CU FOSTA SOTIE SI A RAMAS SA-MI PLATEASCA CHELTUIELI DE JUDECATA PENTRU AMBELE PROCESE,AM INAINTATO CERERE CATRE JUDECATORIE PENTRU A-MI RECUPERA BANII DATORATI DE FOSTA SOTIE,LA CE SA MA ASTEPT ?MULTUMESC
Daca ati solicitat judecatoriei investirea cu formula executorie a hotaririlor judecatoresti, le ridicati si apoi fie notificati debitoarea, ca de buna voie sa va achite sumele respective, intr-un termen pe care il stabiliti dvs, fie daca nu se conformeaza, va adresati unui executor judecatoresc, pentru a fi executate silit.
Intai faceti o cerere de legalizare a celor 2 hotarari dupa care solicitati printr-o cerere adresata instantei investirea acestora cu formula executorie. Daca nu reusiti pe cale amiabila recuperarea banilor, apelati la un executor judecatoresc .