avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura recuperare cheltuieli judecata acordate de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura recuperare cheltuieli judecata acordate de instanta

Am castigat un proces si trebuie sa primim cheltuieli judecata. Care este procedura pentru recuperarea lor?
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 13:46, 4 Iulie 2015
Solicitati partii adverse printr-o notificare plata cheltuielilor de judecata intr-un termen dorit de dvs iar in cazul in care nu reactioneaza,cu hotararea judec respectiva,legalizata contactati un executor judecatoresc care va face demersurile legale.
Daca cheltuielile de judecata nu se platesc de bunavoie si nu sunt solvabili respectivii nu le veti recupera.
Petru a se executa hotararea trebuie sa se aiba pe ce anume.
Sunt sau nu solvabili respectivii?
Solicitati recuperarea cheltuielilor de judecata prin intermediul unui executor judecatoresc,daca,nu se conformeaza procedati la executarea silita tot prin intermediul executorului judecatoresc , solicitand executarea silita asupra veniturlior/bunurilor mobile/imobile ale debitoarei.
Partea care a fost obligata de instanta la plata cheltuielilor de judecata este o institutie a statului; si as vrea sa evitam partea cu executorul judecatoresc. Din acest motiv vroiam sa stiu procedura. Ce sentinta se va folosi cea din fond unde s-au acordat cheltuielile sau cea din recurs unde s-au mentinut? Trebuie investita cu formula executorie?
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2015
apetra, utilizator
ambele hotarari investite

Alte discuții în legătură

Executare hotarare Cristianna Cristianna Buna ziua!Am castigat un proces de recuperare debit,am investit hotararea cu formula executorie.Debitoarea inca nu a platit.Trebuie sa ma duc la executor sau ... (vezi toată discuția)
Cum procedez kywy kywy ce trebuie sa fac pentru a-mi recupera cheltuielile de judecata? (vezi toată discuția)
Investirea cu formula executorie gemminy55 gemminy55 AM TERMINAT DOUA PROCESE CU FOSTA SOTIE SI A RAMAS SA-MI PLATEASCA CHELTUIELI DE JUDECATA PENTRU AMBELE PROCESE,AM INAINTATO CERERE CATRE JUDECATORIE PENTRU ... (vezi toată discuția)