Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura recuperare cheltuieli judecata acordate de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura recuperare cheltuieli judecata acordate de instanta

Am castigat un proces si trebuie sa primim cheltuieli judecata. Care este procedura pentru recuperarea lor?
Solicitati partii adverse printr-o notificare plata cheltuielilor de judecata intr-un termen dorit de dvs iar in cazul in care nu reactioneaza,cu hotararea judec respectiva,legalizata contactati un executor judecatoresc care va face demersurile legale.
Daca cheltuielile de judecata nu se platesc de bunavoie si nu sunt solvabili respectivii nu le veti recupera.
Petru a se executa hotararea trebuie sa se aiba pe ce anume.
Sunt sau nu solvabili respectivii?
Solicitati recuperarea cheltuielilor de judecata prin intermediul unui executor judecatoresc,daca,nu se conformeaza procedati la executarea silita tot prin intermediul executorului judecatoresc , solicitand executarea silita asupra veniturlior/bunurilor mobile/imobile ale debitoarei.
Partea care a fost obligata de instanta la plata cheltuielilor de judecata este o institutie a statului; si as vrea sa evitam partea cu executorul judecatoresc. Din acest motiv vroiam sa stiu procedura. Ce sentinta se va folosi cea din fond unde s-au acordat cheltuielile sau cea din recurs unde s-au mentinut? Trebuie investita cu formula executorie?
apetra, utilizator
ambele hotarari investite