avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura recuperare cheltuieli judecata acordate de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura recuperare cheltuieli judecata acordate de instanta

Am castigat un proces si trebuie sa primim cheltuieli judecata. Care este procedura pentru recuperarea lor?
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 13:46, 4 Iulie 2015
Gresit,hotararile judecatoresti nu trebuiesc investite cu formula executorie.Art.641Noul Cod Civil Investirea cu formula executorie(1)"Titlurile executorii, altele decat hotararile judecatoresti,pot fi puse in executare numai daca sunt investite cu formula executorie".Rezulta,per a contrario ca, hotararile judecatoresti pot fi puse in executare fara a fi investite cu formula executorie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare hotarare Cristianna Cristianna Buna ziua!Am castigat un proces de recuperare debit,am investit hotararea cu formula executorie.Debitoarea inca nu a platit.Trebuie sa ma duc la executor sau ... (vezi toată discuția)
Cum procedez kywy kywy ce trebuie sa fac pentru a-mi recupera cheltuielile de judecata? (vezi toată discuția)
Investirea cu formula executorie gemminy55 gemminy55 AM TERMINAT DOUA PROCESE CU FOSTA SOTIE SI A RAMAS SA-MI PLATEASCA CHELTUIELI DE JUDECATA PENTRU AMBELE PROCESE,AM INAINTATO CERERE CATRE JUDECATORIE PENTRU ... (vezi toată discuția)