Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare succesiune - mostenitor plecat in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare succesiune - mostenitor plecat in strainatate

Suntem doi frati si vrem sa deschidem succesiune in urma decesului parintiilor nostri (unul in 1996 altul in 2013). Sora mea este plecata in SUA (perioada nedeterminata) si vrea sa stie ce acte trebuie sa-mi trimita pentru a putea sa o reprezint la notar.
Cetatenii romani care se afla in starainatate temporar sau permanent pot fi reprezentati in Romania, in vederea sustinerii intereselor prin mandatari si la succesiuni.
Pentru aceasta, persoana interesata se va prezenta la consulat si va completa formularul pus la dispozitie de Consulat in doua exemplare de Procura generala, speciala sau Declaratie, cu toate datele, iar dupa autentificare, o va transmite in Romania persoanei imputernicite-numita mandant, care ii va reprezenta interesele.
Actele vor fi semnate de solicitant la sediul Consulatului.
Nu se autentifica procuri sau declaratii trimise prin posta, fax sau e-mail.
Pentru acest serviciu este necesara prezenta personala a solicitantului la Consulat, insotit de un act de identitate romanesc valabil.