Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Depresie, meningoencefalita, divort, custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Depresie, meningoencefalita, divort, custodie copil

Sotia mea a suferit de meningoencefalita de doua ori, acum 13 ani si acum 10 ani. In urma cu un an a fost internata la Spitalul Clinic de Psihiatrie Alexandru Obregia cu sindrom depresiv sever si de atunci a mai fost ajutata intr-o situatie asemenatoare de tratamente cu perfuzii la medicul de familie. Alte analize, tot in situatii de criza depresiva, la Spitalul Universitar, au scos in evidenta ca starea ei nervoasa nu se datoreaza unor cauze ce ar putea tine de alta specialitate. In momentul de fata ne aflam intr-o situatie de divort iar copilul locuieste cu sotia, la parintii ei si este foarte atasat de mama, preluand toate suferintele acesteia si suferind si el la randul lui. Tatal sotiei este pensionar si sufera de diabet si sindrom parkinson. In conditiile in care sotia nu a reusit de-a lungul timpului nici macar sa aiba un serviciu ca urmare a starii ei depresive, am sanse de a obtine custodia copilului sustinand faptul ca in acest moment copilul locuieste intr-un mediu nu tocmai sanatos si starea de sanatate psihica a mamei este precara? Copilul are 9 ani. Multumesc tuturor celor ce-mi vor oferi un sfat.
Daca puteti dovedi ca ii oferiti copilului un mediu mai sanatos, cred ca aveti sanse chiar sa obtineti incredintarea minorului. Depinde mult de probele pe care le veti administra.