Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. În anul 2017 împreună cu fosta soție ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. În anul 2017 împreună cu fosta soție am decis ...

Bună ziua. În anul 2017 împreună cu fosta soție am decis să divorțăm. Din relația noastră a rezultat un băiat care atunci avea 10 ani. Am divorțat la notar, amiabil și am hotărât ca, copilul să rămână cu mama, chiar dacă îmi doream să fie cu mine, dar băiatul fiind mai ”mămos” am zis să nu fac tărăboi să sufere copilul. Între timp mama copilului a trecut prin niște depresii, probleme psihice, etc., destul de urâte gen internare în spitale de psihiatrie, În acest timp cât mama lui era internată stătea cu bunica lui, cu care locuiește în aceași casă sau la mine ( precizez că nu vroia să o lase pe bunica lui singură). Ca urmare a problemelor medicale mama a rămas cu prescripție medicală pentru psihici pentru toată viața, din ce am discutat cu bunica.
Față de cele menționate, chiar în acest moment 06.08.2022, mama copilului se află din nou internată într-un spital de psihiatrie.
Înainte să fie din nou internată a avut o discuție cu copilul nostru în care îi povestea lucruri oribile, ce nu le pot descrie aici, discuție ce m-a pus serios pe gânduri să îl i-au pe copil din acel mediu și să îl cresc eu în continuare. Problema e că, copilul s-a atașat de aceea casă, de bunica lui. Am încercat să îl conving să vină să stea la mine, dar mi-a zis că mai stă cu bunica că e bătrână și vrea să o ajute. I-am zis că poate sta până se reîntoarce mama sa din spital, sper într-o stare mai bună, dar pe urmă aș vrea să îl cresc eu.
Întrebarea ar fi: Oare aș avea șanse în instanță să cer custodia copilului, adică să îl i-au din acel mediu, care din păcate nu mai este ce era odată.?

Klaexx, utilizator
Dacă copilul nu vrea să vina la dumneavoastra nu-l puteți aduce cu forța, chiar daca instanța stabilește ca domiciliul copilului să fie la dvs.
Copilul poate să nu respecte decizia instanței. E încă minor.
Dapix........... Nici nu vreau sa îl forțez, clar. Evident că îi respect decizia, ca de altfel ca și când am divorțat, dar în speranța că îl voi convinge ......... îmi este greu să îl știu că suferă, sau că trăiește în acel mediu....... are 14 ani în acest moment, are altceva mai bun de făcut......... tocmai a intrat la liceu.......
Klaexx, utilizator
acuma are 15... nu cred ca merita un proces, mai ales ca el nu vrea sa vina.
Puteti sa incercati sa il convingeti sa stea mai mult la dvs, dar fara proces.
gI-jane...... mda...asta vreau mai mult decât un proces. să îl conving ......sunt puțin bulversat..... încerc și varianta de rezervă, din timp....... doar să nu sufere copilul care nu are nici o vină ....o să vedem cum va mai evolua problema....dar nici nu vreau să stau cu mâna în sân să aștept Doamne ferește, inevitabilul...