avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1071 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Un PFA cu domeniu de activitate \\"patiserie\\" poate ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Un PFA cu domeniu de activitate "patiserie" poate emite factura pe "Servicii de consultanta" ?

Pe factura trebuie mentionat si domeniul de consultanta, sau poate ramane doar "Servicii de consultanta"? Beneficiarul are alt domeniu de activitate.
Sau daca trebuie mentionat si domeniul, ar fi ok "Servicii de consultanta in produse protocol" ?
Sunt inregistrat ca neplatitor de TVA, factura se poate emite fara TVA, pentru servicii consultanta, da ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:27, 21 Ianuarie 2015
Trebuie sa aveti inregistrat la registrul comertului codul caen corespunzator pe pfa si apoi sa incasati venituri pe acel domeniu.
george-neagu a scris:

Trebuie sa aveti inregistrat la registrul comertului codul caen corespunzator pe pfa si apoi sa incasati venituri pe acel domeniu.


Multumesc pentru raspuns dar acest aspect il stiam si eu.
Intrebarea mea a fost alta. Poate nu m-am facut inteles:
Sunt PFA neplatitor de TVA, am inregistrat cod CAEN 1581 Fabricarea pâinii; fabricarea produselor proaspete de patiserie, pot emite factura pe " Servicii de consultanta" sau "Servicii de consultanta produse patiserie pentru protocol" ?
Ofer servicii de consultanta pe domeniul meu pentru o firma cu domeniu diferit de activitate ( IT de exemplu )

Si eu v-am raspuns: codul caen cu care sunteti autorizat e pentru productie nu servicii (consultanta). Deci cautati codul caen valabil, il treceti acolo la registrul comertului si apoi emiteti si facturi.
Uitati-va in nomenclatorul cu toate codurile caen de pe internet ce activitati puteti desfasura efectiv pe codul 1581.
Veti putea scrie pe factura prestare servicii de consultanta doar cand aveti codul caen autorizat.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Ianuarie 2015
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Simigerie sara-ioana sara-ioana Buna.Am nevoie de informatii in ceea ce priveste deschiderea unei simigerii,si mai exact ce fel de acte,autorizatii imi trebuie,va rog! daca ma poate ajuta ... (vezi toată discuția)
Cod caen - srl-d Zamora Zamora Buna ziua, Vreau sa imi infiintez un SRL-D pentru a deschide un Fornetti, si am o intrebare cu referire la codurile CAEN... as vrea sa aflu parearea ... (vezi toată discuția)
Incadrare cod caen laborator sau cafenea? MituMarius07 MituMarius07 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Doresc sa deschid o cafenea unei voi vinde produse de patiserie/cofetarie servirii unei cefele. ... (vezi toată discuția)