Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Un PFA cu domeniu de activitate \\"patiserie\\" poate ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Un PFA cu domeniu de activitate "patiserie" poate emite factura pe "Servicii de consultanta" ?

Pe factura trebuie mentionat si domeniul de consultanta, sau poate ramane doar "Servicii de consultanta"? Beneficiarul are alt domeniu de activitate.
Sau daca trebuie mentionat si domeniul, ar fi ok "Servicii de consultanta in produse protocol" ?
Sunt inregistrat ca neplatitor de TVA, factura se poate emite fara TVA, pentru servicii consultanta, da ?
Multumesc
Trebuie sa aveti inregistrat la registrul comertului codul caen corespunzator pe pfa si apoi sa incasati venituri pe acel domeniu.
george-neagu a scris:

Trebuie sa aveti inregistrat la registrul comertului codul caen corespunzator pe pfa si apoi sa incasati venituri pe acel domeniu.

Multumesc pentru raspuns dar acest aspect il stiam si eu.
Intrebarea mea a fost alta. Poate nu m-am facut inteles:
Sunt PFA neplatitor de TVA, am inregistrat cod CAEN 1581 Fabricarea pâinii; fabricarea produselor proaspete de patiserie, pot emite factura pe " Servicii de consultanta" sau "Servicii de consultanta produse patiserie pentru protocol" ?
Ofer servicii de consultanta pe domeniul meu pentru o firma cu domeniu diferit de activitate ( IT de exemplu )

Si eu v-am raspuns: codul caen cu care sunteti autorizat e pentru productie nu servicii (consultanta). Deci cautati codul caen valabil, il treceti acolo la registrul comertului si apoi emiteti si facturi.
Uitati-va in nomenclatorul cu toate codurile caen de pe internet ce activitati puteti desfasura efectiv pe codul 1581.
Veti putea scrie pe factura prestare servicii de consultanta doar cand aveti codul caen autorizat.
george-neagu, moderator