Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... restituire indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

restituire indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Sotia mea a nascut in nov 2012 si pana in nov 2014 a primit indemnizatie pt crestere copil. Am primit recent o decizie de la agentia judeteana pentru plati si inspectie sociala o decizie prin care suntem informati ca trebuie sa restituim banii pe ultima luna, deoarece nu aveam dreptul sa ii incasam din cauza ca eu, sotul, nu beneficiez de o luna de concediu crestere copil.

sotia este acum in somaj, eu sunt angajat cu o ora pe zi. situatia materiala nu ne permite sa ne conformam acestei decizii, efectiv nu avem de unde sa dam inapoi 700 de lei.

am termen pana poimaine sa contest aceasta decizie si orice sfat este binevenit.

va multumesc.
Va puteti adresa instantei de contencios administrativ.